Bankovanie, známe aj ako vakuoterapia, je metóda manuálnej medicíny, ale aj obľúbená metóda komplementárnej (predtým alternatívnej) medicíny. Má korene v dávnej minulosti. Zmyslom terapie je vytváranie podtlaku prikladaním baniek. Vznikajúci podtlak spôsobuje celý rad reakcií.
Ako bankovanie funguje?
Počas terapie sa na kožu priloží banka, v ktorej je vytvorený podtlak. Podtlak spôsobí nasatie kože, podkožia a prípadne hlbších tkanív do banky. Veľkosť podtlaku závisí jednak od hĺbky tkaniva, ktoré chceme ovplyvniť, od miesta aplikácie a od svalového tonusu či denzity fascie.


História bankovania
Bankovanie je technika s históriou siahajúcou až do starovekých civilizácií. Prvé zmienky pochádzajú z Číny, kde bola táto metóda praktizovaná už pred 3000 rokmi. Tradičná čínska medicína verí, že bankovanie stimuluje prúdenie energie čchi, redukuje stagnáciu krvi a čchi a napomáha obnoveniu rovnováhy medzi jin a jang v organizme.
V starovekom Grécku popisoval bankovanie Hippokrates ako prostriedok na odstránenie bolesti a detoxikáciu tela. Archeologické nálezy dokazujú, že podobné praktiky boli známe už v starom Egypte a Indii. Našli sa banky vyrobené z cínu alebo bronzu.
Reflexné pôsobenie verzus reflexná odpoveď
Aby sme mohli pochopiť celkový kontext pôsobenia tejto terapie, je nevyhnutné popísať rozdiel medzi reflexným pôsobením a reflexnou odpoveďou na aplikáciu baniek.

Moderná reflexná terapia vychádza z predpokladu, že telo je vo svojej celistvosti prepojené energeticky aj funkčne. Podstatou reflexnej terapie je predpoklad, že pôsobením na určité body, zóny alebo dráhy môžeme ovplyvniť celkový stav organizmu. Teda, že aplikácia terapie na tieto miesta bude mať vplyv na harmonizáciu vnútorných orgánov alebo vzdialených oblastí tela.
Vznikla na začiatku 20. storočia, keď ju americký lekár William Fitzgerald rozvinul do tzv. zónovej terapie. Fitzgerald rozdelil telo do desiatich pozdĺžnych zón, ktoré prechádzajú od hlavy k nohám. Každá zóna obsahuje reflexné body na chodidlách, ktoré zodpovedajú jednotlivým orgánom alebo oblastiam tela. Doktor Fitzgerald používal jednoduché nástroje, ako napríklad gumové pásky, na aplikáciu tlaku na prsty alebo iné časti tela.
Túto metódu ďalej rozšírila americká fyzioterapeutka Eunice D. Ingham, ktorá vytvorila detailné mapy reflexných bodov. Zdôraznila, že aplikácia správneho tlaku na reflexné body môže zlepšiť prúdenie energie, znížiť stres a podporiť samoliečebné procesy organizmu.
Obe metódy majú množstvo nasledovníkov a dali vzniknúť novým prístupom. Spomeňme napríklad Idu Rolf, Thomasa Myersa, Toma Bowena, Jiřího Janču či manželov Patakyovcov. Funkčnosť týchto prístupov dnes do značnej miery potvrdzujú poznatky získané pomocou funkčnej magnetickej rezonancie a výskumy o fasciách, ktoré ako spojitá 3D sieť prechádzajú celé ľudské telo. Je potvrdený aj ich význam pre biomechaniku, hormonálnu reguláciu či riadenie svalového napätia.
Ako bankovanie funguje z pohľadu reflexných mechanizmov?
Pôsobením podtlaku je komprimovaná koža, podkožie aj obe vrstvy povrchovej fascie. Ďalej aj hlboké fascie, ktoré obklopujú svaly, aponeurózy a svalové úpony. Pri vyššom podtlaku sú ovplyvnené aj svaly.
Koža má prevažne autonómnu a senzitívnu inerváciu a je prestúpená receptormi pre dotyk, teplo a tlak. Nachádza sa tu bohatá sieť kapilárnych a lymfatických ciev.
Hlboké tkanivá majú nervové zásobenie prevažne senzorické a motorické. Vo svaloch sa nachádzajú svalové vretienka, v šľachách šľachové telieska, ktoré regulujú svalové napätie. Hlboká fascia obaluje svaly, kosti a orgány. Obklopuje cievy, tvorí obaly nervov a je spojená aj s obalmi mozgu a miechy. Sú tu receptory pre chlad, vibrácie, tlak a chemoreceptory.

Čo teda spôsobí aplikácia baniek v týchto tkanivách?
- Zvýšenie miestneho prekrvenia: Podtlak spôsobí rozšírenie krvných ciev a zvýšenie prekrvenia v danej oblasti. Zlepší mikrocirkuláciu, čo znamená lepší prísun kyslíka a živín do buniek a urýchlenie odplavenia metabolických odpadových látok a mediátorov zápalu. Mobilizácia tekutín a ich odplavenie vedie k zníženiu opuchu a intersticiálneho tlaku v tkanivách. Stlačenie ciev vedie k zvýšeniu produkcie oxidu dusnatého a k dlhšie trvajúcej vazodilatácii cievneho riečišťa.
- Zníženie napätia v mäkkých tkanivách: Pokles intersticiálneho tlaku vedie k odstráneniu pocitov napätia, k rehydratácii denzifikovaných fascií a zlepšeniu ich posunlivosti. Spolu s pôsobením na proprioceptory vedie k zmierneniu svalových spazmov. Zlepší sa pružnosť svalov a spojivových tkanív a ich pohyblivosť. Má pozitívny vplyv na propriocepciu, pozitívne ovplyvní svalovú koordináciu aj svalovú silu.
- Zvýšenie lymfatického obehu: Lymfa je tekutina, ktorá transportuje odpadové látky a toxíny z tkanív a tkanivového moku. Podieľa sa na fungovaní imunitného systému. Bankovanie podporuje detoxikáciu tela tým, že zlepšuje lymfatickú drenáž a urýchľuje elimináciu škodlivých látok.
- Zníženie zápalu a bolesti: Podľa niektorých teórií môže bankovanie znižovať hladiny prozápalových molekúl, ako sú cytokíny a leukotriény, čím pomáha zmierniť bolesť. Tento účinok je spôsobený zlepšením drenáže a znížením opuchu, ktorý zvyšuje tlak v medzibunkových tkanivách. Tento efekt je obzvlášť výrazný u pacientov trpiacich chronickou bolesťou alebo zápalovými ochoreniami, ako sú artritída či myofasciálne syndrómy.
- Bankovanie a autonómny nervový systém: Autonómny nervový systém reguluje nevedomé telesné funkcie, ako sú srdcový tep, dýchanie a trávenie. Predpokladá sa, že bankovanie ovplyvní rovnováhu medzi sympatikom a parasympatikom. Na bunkách hladkého svalstva ciev v pokožke sa nachádzajú muskarínové M3 receptory. Stimuláciou týchto receptorov parasympatickým neurotransmiterom acetylcholínom dochádza k vazodilatácii, čím sa zvýši prietok krvi a podpora výživy tkanív.
- Bankovanie taktiež navodzuje pocit pokoja, relaxácie a regenerácie: Pomáha znižovať stres a zlepšuje kvalitu spánku vďaka uvoľňovaniu serotonínu a melatonínu. Keď je telo v stave relaxácie, najmä po intenzívnej stimulácii, dochádza k vyváženému uvoľňovaniu endorfínov, ktoré prispievajú k pocitu pohody a zmierňujú napätie.
- Bankovanie a stimulácia potných žliaz: Činnosť potných žliaz je riadená sympatikom a zohráva dôležitú úlohu v termoregulácii, ako aj v uvoľňovaní toxínov a minerálov. Bankovanie tak reguluje homeostázu a detoxikáciu.
- Vplyv na hormonálnu reguláciu: Aplikácia baniek taktiež znižuje hladinu kortizolu, hlavného stresového hormónu, ktorý môže spôsobovať v tele zápal a bolesť. Zníženie hladiny kortizolu umožňuje telu efektívnejšie produkovať endorfíny, ktoré majú protizápalové a analgetické účinky.
- Pôsobenie na endorfíny a C-vlákna: C-vlákna sú nervové vlákna zodpovedné za prenos signálov bolesti a reguláciu spätnoväzobných okruhov. Aktivácia týchto vlákien bankovaním môže viesť k silnému uvoľneniu endorfínov.
- Reflexný efekt na orgány: Banková terapia pôsobí aj na základe reflexných mechanizmov, podobne ako akupunktúra či akupresúra. Podľa tradičnej čínskej medicíny môže byť bankovanie využívané na ovplyvnenie činnosť vnútorných orgánov prostredníctvom stimulácie špecifických bodov.
Význam vzniku hematómov a ich resorpcia: Bankovanie môže spôsobiť drobné petechie a hematómy. Prekrvenie je spôsobené fragmentáciou drobných kapilár. Jeho veľkosť je úmerná intenzite podtlaku, ale predovšetkým mierou dysfunkcie cievneho riečiska, stagnáciou krvi a hypoxie. Resorpcia hematómov aktivuje imunitný systém a podporuje produkciu protizápalových cytokínov, ktoré prispievajú k regenerácii okolitých tkanív.

Kedy sa bankovanie využíva?
Najčastejšími indikáciami pre aplikáciu baniek je myoskeletálny aparát. Tento prístup je nekomplikovaný a má výborný vplyv na akútne i chronické bolesti svalov a kĺbov. Pre ich dobrú prístupnosť sú častou indikáciou zápaly šliach, svalové spazmy či kŕče, alebo bolesti šije a chrbta.
Reflexné pôsobenie vakuoterapie má pozitívny vplyv aj na respiračné problémy. Statickou aplikáciou do bodov dráhy pľúc a hrubého čreva ovplyvníme kašeľ a podporíme liečbu nachladnutia. Uvoľnením medzirebrových svalov dynamickou aplikáciou a stimuláciou špecifických bodov možno zmierniť astmu.
Zlepšenie efektivity krvného obehu pri aplikácii baniek je často využívané pri opuchoch, cievnej nedostatočnosti a chronických ochoreniach sprevádzaných opuchom a zápalom. Celková únava a vyčerpanie môže byť spôsobené chronickou stresovou reakciou. Aplikáciou baniek môžeme dosiahnuť zníženie hladiny kortizolu v tele, zvýšenie hladiny serotonínu a endorfínov. Aplikácia baniek na niektorých bodoch a špecifických oblastiach tela zvyšuje celkovú energiu a vitalitu, zlepšuje trávenie a spánok.

Aké druhy baniek poznáme?
- Bambusové banky: Tradičný materiál na výrobu baniek. Takéto banky sú používané už celé tisícročia. Aplikovali sa horúce a sterilizovali sa nad plameňom.
- Keramické baňky: Ďalší tradičný typ baniek, ktoré umožňujú vytvorenie silného podtlaku. Používajú sa aj na aplikáciu odvarov a výluhov. Ich použitie bolo podobné ako pri bambusových bankách.
- Sklenené baňky: Moderné, opakovane použiteľné a ľahko sterilizovateľné banky. Sú vynikajúce na aplikáciu horúceho a dynamického bankovania, na aplikáciu krvavých baniek a na aplikáciu výluhov. Nevýhodou je ich krehkosť. Veľká sklenená banka so širokým lemom a malým otvorom na reguláciu podtlaku, pripojená ku kompresoru, sa využíva na lymfodrenáž pri tzv. vákuovokompresnej terapii. Tu je vysoký podtlak a vznik hematómov nežiaduci.
- Silikónové banky: Moderný typ baniek šetrných k pokožke. Ich mäkký a široký oblý okraj nedráždi pokožku ako sklenené banky. Výhodou je dobrá regulácia podtlaku. Sú vhodné pre terapeutov, ktorí sa obávajú popálenia klientov. Nevýhodou je ich starnutie a pomerne rýchla strata elasticity.
- Plastové banky: Ľahké banky, pri ktorých sa podtlak vytvára ventilom a vzduch sa odsáva pumpičkou. Ich použitie je jednoduché, rovnako ako regulácia podtlaku. Nevýhodou je ich krehkosť a starnutie.


Aké sú druhy bankovania?
Rôzne kultúry využívali rozdielne prístupy, ktoré sa líšili technikou prevedenia a sú dnes súčasťou jedinej metódy.
- Statické bankovanie: Banka zostáva po celú dobu aplikácie na jednom mieste. Pokožka je suchá alebo zvláčnená olejom. Zabráni sa tým nepríjemnému podráždeniu pokožky. Využíva sa v tradičnej čínskej medicíne na aplikáciu na jednotlivé body dráh.
- Dynamické bankovanie: Bankou sa po pokožke pohybuje, čo podporuje uvoľnenie tkanív a zvýšenie prekrvenia vo väčšej oblasti. Je vhodné na väčšie plochy, na ovplyvnenie svalového napätia, na uvoľnenie pokožky, podkožia a fascií. Nevyhnutná je predchádzajúca aplikácia oleja a premasírovanie ošetrovanej oblasti.
- Suché bankovanie: Najbežnejší spôsob, pri ktorom sa na pokožku priloží suchá banka. Môže sa použiť statické aj dynamické bankovanie. Na vytvorenie podtlaku v banke sa použije plameň zapáleného tampónu namočeného v liehu alebo mechanický tlak na mäkkú banku, v prípade baniek s ventilom pumpička.
- Mokré bankovanie: Aplikuje sa liečivý odvar alebo výluh, pričom na vytvorenie podtlaku je možné použiť horúcu alebo studenú metódu. Táto aplikácia je v mnohých kultúrach tradičná, no ide o technicky náročnejší typ aplikácie.
- Krvavé bankovanie: Často sa využíva v tradičnej čínskej medicíne na odstránenie stagnácie tekutín a krvi. Pokožka sa pred aplikáciou banky poklepe kladivkom „slivkový kvet“. Podtlak následne z tkanív odsaje niekoľko mililitrov krvi.
Kontraindikácie bankovania
Hoci ide o bezpečnú metódu, existujú určité situácie, v ktorých by sa bankovanie nemalo vykonávať.
- Kožné ochorenia: ekzémy, vyrážky, otvorené rany. Opatrnosť je potrebná pri suchej a podráždenej pokožke. Pri histamínovej intolerancii je vhodné aplikáciu vopred vyskúšať.
- Krvná zrážanlivosť: pri poruchách zrážanlivosti je potrebná zvýšená opatrnosť, pretože hrozí riziko rozsiahlejšieho prekrvenia.
- Tehotenstvo: v niektorých oblastiach tela nie je vhodné. Tradičná čínska medicína priamo uvádza body, ktoré sú počas tehotenstva zakázané.
- Nádorové ochorenia: nejde o absolútnu kontraindikáciu, konzultácia s lekárom je však nevyhnutná.
Záver
Bankovanie je komplexná terapeutická metóda, ktorej účinky na nervový systém a regeneráciu mäkkých tkanív nie sú úplne objasnené. Zatiaľ čo existuje množstvo teoretických modelov a experimentálnych štúdií, ktoré podporujú jeho použitie, praktici túto metódu denne využívajú s jasným odkazom – bankovanie má skutočne blahodarný účinok na relaxáciu aj regeneráciu, čo potvrdzujú všetci, ktorí ho niekedy vyskúšali.

Autor:
MUDr. Petr Štourač
Klinika FyzioArt, Brno
www.fyzioart.cz